PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9InZpa25hLnN0Yi51YSIgc3JjPSIvL3BsYXllci52ZXJ0YW1lZGlhLmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjAxL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Реформи задля ЄС: що чекає українців у 2015 році?

Вікна-Новини

У новій програмі дій уряду пропонують безліч непопулярних змін, які обмежують соціальні виплати, збільшують пенсійний вік, реформують освіту й скасовують безкоштовну медицину.

Всі зміни відбуваються задля європейського шляху, і багато з цим доведеться попрощатись українцю.

Спершу, слід розуміти, що програма уряду — це суто декларативний документ. Кожен пункт якого має перетворитися на окремий нормативний акт і бути окремо розглянутим у Верховній Раді. Крім того, програма уряду — документ досить закритий, внутрішній. Вільно знайти його повний текст — геть непросто. Із того, що є, можна дійти висновку — документ цей ще й дуже загальний, конкретики в ньому мало.

Теоретично, задекларовані бажання Яценюка — непогані. Ось наприклад прем’єр пропонує зменшити кількість податків з 22-ох до 9-ти, а крім того, поступово знижувати єдиний соціальний внесок — із 41% до 15%.

Експерти пояснюють: важлива не так кількість податків, як прозорість їх сплати. Для прозорості Яценюк пропонує запровадити ще одну новацію – обов’язкове декларування доходів. От тут іще одна новація — якщо ви купуєте товар дорожче за 12810 гривень, магазин повинен надсилати до податкової ваші дані. І ви маєте доводити — звідки гроші на це.

Наприклад, ви задекларували зарплату 5 тисяч гривень на місяць. Податкова дивиться — на рік ви заробляєте 60000 гривень, і раптом купуєте машину за 150 тисяч гривень. Звідки ж у вас ще 90000 гривень? Якщо ви не поясните цього, то сплачуєте ще 30 відсотків від недоведеної суми — тобто ще 27 тисяч гривень.

Теоретично цей захід покликаний вивести економіку з тіні. На практиці, кажуть експерти, це лише може загнати її в тінь. Світова практика показує — за умов кризи, коли попит низький, а пропозицій багато, продавець сприятиме клієнту.

Ще один важливий для українця нюанс — відмова від безкоштовної медицини. Як і в усьому цивілізованому світі впроваджуватимуть медичне страхування. Та ні терміни, ні розцінки й близько не відомі. Новий міністр охорони здоров’я лише пояснив: відповідатимуть за це приватні компанії.

Депутати констатують: медичне страхування – це питання навіть не найближчого року, а протягом наступних трьох-чотирьох.

Освіта також може зазнати змін, і перейти на 9 класів безкоштовного навчання. Це — закордонна практика, теоретично, після 9-ти класів, іде коледж, а тільки потім – інститут. Щоправда як діятиме схема поки незрозуміло, та й стільки коледжів в Україні – немає.

Про Оборонний комплекс також написано в програмі Яценюка — пропонує залишити 1,5 % збір на армію ще на рік. Це фактично означає, що на швидке залагодження Донбаської кризи урядники не сподіваються. Окрім того на армію й на міліцію пропонують виділити до 5% від ВВП країни. З таким формулюванням і такою цифрою погодились не усі.

Окрім цього урядова програма пропонує скоротити безліч пільг і виплат. Пенсіонери позбудуться безкоштовного проїзду в транспорті, інваліди – частини соціальних виплат, студенти, крім інвалідів – стипендій. Молоді батьки зможуть отримати допомогу після народження дитини лише в тому разі, якщо дохід на одного члена сім’ї менший від 6 тисяч гривень.

Також, може бути значне підвищення пенсійного віку і для жінок, і для чоловіків — аж до 65 років. Це попри те, що тривалість життя в Україні для чоловіків — 65 років.