Европейские и украинские дипломаты решали, как обезопасить Украину после оккупации Крыма

Вікна-Новини

Вікна 22:00

Про світову ізоляцію Росії говорили на сьомому Безпековому Форумі в Києві. Учасники — європейські та українські дипломати й урядовці. І на скайп-зв’язок із США вийшла помічниця держсекретаря у справах Європи та Азії Вікторія Нуланд. 

Як убезпечити Україну після окупації Криму? Аби знайти відповідь на це питання, фонд, який очолює дружина прем’єр-міністра, за підтримки фонду Віктора Пінчука зібрав за одним столом провідних європейських дипломатів. Перед початком розмови присутнім нагадують хронологію народного повстання.

Першим про безпеку говорить голова Українського уряду. Прем`єр-міністр закликає міжнародну спільноту створити нову систему безпеки. Захоплення Криму – це не клопіт лише України та Росії, тому й допомагати українській армії нині мають усією громадою.

«Ми звертаємось до наших західних партнерів, нам потрібна модернізація, технічна і інша допомога для інформування українських ЗС, як тих, які можуть захистити і Україну, і Європу», — сказав прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Європейці вкотре підтверджують — не визнають анексії Криму й засуджують агресію Росії. Говорять про готовність допомагати порадами та грішми. Аби довести, що слова не розходяться з ділом, віце-прем’єр Словаччини обіцяє днями таки зрушити з місця питання реверсного постачання газу з Європи.

«Ми вже розпочали технічну підготовку до реверсу, всі говорять про це, я чимало брехні почув про це, і вже став експертом із реверсу газу — і хочу, щоби це сталося, це одна з причин, чому я тут», — сказав міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак.

Міністр закордонних прав Словаччини озвучує ще одну приємну новину. А очільник закордонного відомства України називає конкретну дату.

«Відповім не як дипломат, а як політик – 1-го січня 2015-го року», — повідомив в.о. міністра закордонних справ України Андрій Дещиця.

Натомість, європейці просять українську владу не відмовлятися від початих реформ, навести лад у східних регіонах і максимально спокійно та прозоро провести президентські вибори.

«Треба максимально позитивна атмосфера до дня виборів, треба говорити з людьми в регіонах. Ми ж надішлемо до вас приблизно тисячу спостерігачів, які, сподіваюся, дадуть людям відчуття вільного вибору», — сказав генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Дзаньєр.

«Влада має не пустити через кордони з Росією політичних туристів, які дестабілізують становище на сході, розвіяти міфи про бандерівців, якими так лякає російське ТВ, посилити армію і провести вибори, треба розуміти, що Росія робитиме все, щоб їх зірвати», — сказав Джеймс Шер, старший науковий працівник Chatham House (Велика Британія).

Утім надії на врегулювання конфлікту все ще дипломатичним шляхом із-за океану озвучила помічниця держсекретаря США. Вікторія Нуланд пообіцяла українцям фінансову підтримку, а Росії нагадала, якщо раптом передумають — стіл для перемов.

«Росія в міжнародній ізоляції і усі наші розмови з Москвою — навколо припинення ескалації конфлікту, ми вимагаємо припинити окупацію. Але ми залишаємо відкриті двері для дипломатичного вирішення цього питання», — сказав Вікторія Нуланд, помічниця державного секретаря США у справах Європи та Азії.

Вже наступного тижня про анексію Криму і агресію Росії до України обговорюватимуть міністри закордонних справ — США, Росії, ЄС України.