Клони депутатів: як не потрапити на гачок?

Вікна-Новини

Кандитів у народні депутати масово переслідують клони. У виборчих бюлетенях, людей з однаковими прізвищами — сотні.

Технологія, яка відбирає голоси проста й стара, як світ. Але щоразу є ті, хто попадається через неуважність. Особливо літні люди.

На цій дільницях вже зрозуміли — зіпсованих бюлетенів буде безліч.

“Понад 2000 голосів було забрано цими клонами. І це я звертаю увагу, ще не було повного тезки. А зараз це певна проблема, особливо для старших людей. Тому ми сподіваємося на свідомість громадян, і що вони уважніше будуть читати бюлетень,”- заявляє кандидат від “Свободи” Юрій Левченко.

На це сподіваються і члени комісій. Бо під час підрахунку вони теж можуть помилятися.

“Щоб не помилитися, потрібно постійно дивитися у біографію. Є ще порядковий номер, який прописаний, більше нічого тут не допоможе,”- каже секретар виборчого округу №223 Фідель Руденко.

Поки реальні учасники перегонів ламають голови, як уникнути помилок, клони ховаються якнайдалі, навіть за вказаними адресами, їх не бачили роками.

У ЦВК технологію клонування вважають печерною, яка й голосів як таких не забирає, та й зробити з нею нічого не можна.

“За ознакою прізвища не можна позбавити іншого кандидата балотуватися. Алфавітний порядок передбачений законом,”- підкреслює голова ЦВК Михайло Охендовський.

Проте самі технологи категорично не згідні.

“Ця технологія відноситься до старих, але аж ніяк не печерних. Вона дуже ефективна і дуже дешева. Витрачаєшся тільки на реєстрацію цього кандидата, але електорально він може відкусити дуже багато,”- повідомляє політтехнолог Тарас Березовець.

На підтвердження аналітики нарахували майже дві сотні клонів в Україні.

Рекордсмен – кіровоградський округ 102, звідки висувається одіозний представник команди Черновецького Олесь Довгий.  На противагу аж чотири Віктори Бойки.

“Сьогодні ми нарахували до 198 осіб з тотожними прізвищами до доволі активних кандидатів. Можемо сказати що технологія клонів поширилась і є формою недобросовісної боротьби під час виборів в мажоритарних округах,”- повідомляє координатора виборчих і політичних програм громадянської мережі “Опора” Ольга Айвазовська.

Наразі єдиною протидією цієї проблеми є уважність.