PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9InZpa25hLnN0Yi51YSIgc3JjPSIvL3BsYXllci52ZXJ0YW1lZGlhLmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjAxL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

У Бахчисараї жінці забороняють робити фото на паспорт у хіджабі

04.09.2013

Video: У Бахчисараї жінці забороняють робити фото на паспорт у хіджабі

Вікна 18:00

У Бахчисараї жінка вже четвертий рік поспіль судиться, бо їй не дозволяють сфотографуватися на паспорт з покритою головою. Увесь цей час вона живе без документів, не може отримати соціальної допомоги, адже паспорт без фото є недійсним. Та жінка вперто наполягає на своєму і каже, що її права порушили. 
Сусанна – привітна господиня та берегиня домашнього вогнища. Все життя дівчина живе за правилами ісламу й ніколи не з’являється на людях з непокритою головою. Саме тому у 16 років вона сфотографувалася на паспорт у хіджабі – тоді це не викликало у держслужбовців ніяких питань. А коли у 25 років прийшла міняти фото у паспорті, виявилося, що ні про який хіджаб не може бути і мови.
«Почему ущемляются наши права? Это для меня оскорбительно, это унижение со всех сторон. Это не моя прихоть, и я живу именно по тем законам, которое ниспослал Создатель», – каже мешканка Бахчисараю Сусанна Ісмаїлова.
Дівчина відмовилася фотографуватися на паспорт з непокритою головою і подала до суду, аби відстояти свої права. Тим часом у Державній міграційній службі кажуть, що помилку зробили як раз ті, хто 13 років тому дозволив Сусанні сфотографуватися у хіджабі. А вони, навпаки, права дівчини аж ніяк не порушують, а діють відповідно закону. 
«В соответствии с требованиями по оформлению и выдаче паспорта гражданину Украины такие фотографии не допускаются. Паспорт гражданина Украины ей будет выдан в том случае, если она предоставит фотографии согласно предъявляемым требованиям, то есть без головного убора», – повідомила Ірина Бойко, керівник відділу ГУ ДМС України в Криму.
Адвокат дівчини стверджує – інструкція, на яку посилаються держслужбовці, суперечить як закону про свободу совісті і релігійних організацій, так і Конституції України. 

«В данной ситуации нарушаются права человека на свободу отправления религиозных культов и обрядов. Инструкция МВД – это подзаконный нормативный акт, а закон – он на два порядка выше, чем сам энот нормативный акт», – відповів адвокат Єнвер Умеров.
Сусанна далеко не єдина дівчина-мусульманка в Криму, якій довелося зіткнутися з такими проблемами. Її близька подруга Мавіле теж намагається домогтися того, щоб в її паспорті була вклеєна фотографія в хіджабі, але безрезультатно.
«Наш платок не является головным убором, это наша одежда, это наш образ жизни, и как бы для нас это то же самое, что выйти без одежды на улицу», – пояснює мешканка Бахчисараю Мавіле Ібрагімова.
У Духовному управлінні мусульман Криму вважають – кожна жінка-мусульманка має право фотографуватися на паспорт у хіджабі. Адже це не амулет чи прикраса, котру можна вдягати и знімати за власним бажанням, а частина ісламського канону. 
«Я считаю, это несовершенство некоторых законодательных норм, в которых четко этот момент не оговаривается. Женщина-мусульманка, она должна носить платок, не может быть такого, что она хочет носит, хочет нет», – твердить заступник муфтія Криму Айдер Ісмаїлов.
Найближчим часом справа Сусанни Ісмаїлової буде розглянута у Вищому адміністративному суді України. А поки дівчина кожен день приходить до мечеті, щоб попросити допомоги у Творця. 
За кордоном із такими випадками дещо простіше. В Австрії чоловіку нещодавно видали офіційні документи із фотографією, де він із друшляком на голові. Австрійське законодавство теж забороняє фотографії для офіційних документів з головними уборами. Але чоловік переконав владу, що відноситься до культури, яка не дозволяє ходити без друшляків на голові.