PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9InZpa25hLnN0Yi51YSIgc3JjPSIvL3BsYXllci52ZXJ0YW1lZGlhLmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjAxL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

Онлайн освіта, заснована в кінці 19-го століття, набирає все більшої популярності

20.09.2013

Video: Онлайн освіта, заснована в кінці 19-го століття, набирає все більшої популярності

Вікна 18:00

Економічний поступ без якісної освіти не можливий. Це одна з тем Ялтинської Європейської Стратегії. Нині щораз більшої популярності набирає нова форма навчання – дистанційна. Через Інтернет вона доступна кожному. Як приклад тому 12-річна пакистанка. Вона вчиться Інтернетом і на свій вік знає більше, ніж звичайні студенти. Сьогодні дівчинка виступала перед європейськими політиками в Ялті. І довела, що можливо все. 
Пакистанці Кадиджі Ніядзі лише 12. Вона з небагатої родини. Проте тут, на саміті в Ялті до неї журналісти стоять чергами. До неї дослухаються. Її чують. Її поважають. Вона – наймолодша студентка у світі. 
«Коли мені було десять з половиною, я прочитала в газеті про онлайн курс, на який зареєструвалося 6 тисяч студентів. І я подумала – ого! І я хочу», – розповідає студентка Кадиджа Ніядзі.
Скільки навчальних курсів вже пройшла – точно не пам’ятає. Каже, десяток точно набереться, і всі у найліпших університетах світу. Всі – на відмінно. Англійських та американських професорів слухає 6 днів на тиждень. 

«Одну годину в день я відводжу в середньому на перепочинок, спілкування. Бо майже весь час віддаю навчанню. Вихідний у мене тільки у п’ятницю. Я також учуся в школі, але Інтернет освіта дає мені втричі більше знань», – каже студентка Кадиджа Ніядзі.
Онлайн освіта – на піку запотребованості. Найліпші університети світу створюють онлайн майданчики, де професура читає абсолютно безоплатні лекції, тільки вчися. 
«Донедавна освіта була привілегією вузького кола людей. Онлайн освіта доступна всім. Тільки у нашого сайту – 50 мільйонів студентів. І більшість – із країн, які розвиваються, де нема якісної освіти», – повідомляє співзасновниця сайту coursera Дафна Коллер.
Те, що для нього раніше було фантастикою, те, про що він навіть мріяти не наважувався, тепер – реальність. Пересічний киянин Олексій слухає лекцію з комп’ютерних технологій. Її Олексієві читає массачусетський професор. 
Його онлайн курс розраховано на 14 тижнів. Протягом цього часу для нього малюють графіки, пояснюють схеми, із ним на практиці пробують створювати програми, він складає тести, а в кінці курсу – іспит. 
Якщо Олексій його провалить, перескласти зможе лише повторно і повністю прослухавши всі лекції. Але поки що не провалився жодного разу. А тому невдовзі, сподівається, додасть до свого резюме 4-го диплома. 
Перші кроки в дистанційній освіті світ почав робити ще наприкінці 19-го століття. Університет Чикаго використовував пошту для листування зі студентами. Потім лекції почали транслювати по радіо й телебаченню. І наступним кроком стала інтернет-освіта. Це перший український онлайн курс. 
Вітчизняним піонером став Університет Шевченка. І створив курс із бренд менеджменту. Він розпочався кілька днів тому, на нього записалося приблизно 7 тисяч студентів. Викладач курсів переконує – наше не гірше від закордонного, ба навіть ліпше, бо пристосоване до українських реалій. 

«Порівняно з західною практикою – в нас є загравання з креативними підходами менше – з аналітикою, тому ми намагаємось розвити більше аналітичні підходи, стратегічні. Ми орієнтовані на специфічну модель викладання. Це передавання не лише інструментів, а і змістів. Тобто формування у студентів системи знань», – пояснив Андрій Длігач, доцент економічного факультету КНУ імені Т. Шевченка.
Проте на питання, чи зможе замінити онлайн освіта традиційну, український викладач відповідає не одразу. 
«Онлайн освіта не заміняє повністю освіту традиційну офлайн. Бо контакт з носієм знань, з людиною, яка може і допоможе саме створити цю систему знань – воно дуже важливе», – відповів Андрій Длігач, доцент економічного факультету КНУ імені Т. Шевченка.
Працівники кадрових агенцій підтверджують, що фахівець без традиційної освіти, на самих лише інтернет-курсах у пошуках роботи не випливе. Але якщо очну освіту доповнено онлайн курсами – шанси обійти конкурентів і привернути увагу роботодавця зростають на понад третину. 

«Обязательно второе или третье – заказывают дистанционное. Но, конечно, любят, чтобы это было стационарное, фундаментальное обучение. Претендуют обычно на более повышенную заработную плату люди, которые имеют два и больше образования», – каже Ганна Могильник, керівниця агентства з добору персоналу.
Через таку запотребованість онлайн освіти, в неї вже з’являються неформальні вороги – констатують на саміті у Ялті. Бо доцільність платної стаціонарної освіти падає. Тим часом 12-річна Кадиджа виступає з трибуни перед європейськими політиками і переконує – вже найближчим часом планує освоїти право. Бо мрія пакистанської дівчинки – говорити на рівні з дівчатками американськими. 
«Наступні предмети, які я хочу вивчити – це право і статистика. А в майбутньому я хочу взятися до політики. Мені здається, в мене має вийти», – заявила студентка Кадиджа Ніядзі.