PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9InZpa25hLnN0Yi51YSIgc3JjPSIvL3BsYXllci52ZXJ0YW1lZGlhLmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjAxL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

В Ялті впливові лідери обговорили розширення Європи

21.09.2013

Video: В Ялті впливові лідери обговорили розширення Європи

Вікна 22:00

Чи готова Європа до розширення – ще один важливий аспект, який обговорювали в Ялті. Незважаючи на економічну кризу, політики активно дискутують, чи запрошувати до себе ще сусідів? 
Якою буде Європа? Екс-прем’єр Італії Маріо Монті, колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер та колишній розпорядник МВФ Домінік Стросс-Кан – усі майже одностайно заявили, що об’єднана Європа має стати… ще більшою.
«Якщо нам потрібна стабільна валюта без економічних криз, ми повинні зараз створювати політичний союз, це завдання ближчої перспективи, нам треба більше інтеграцій, і нові партнери», – сказав Герхард Шредер, канцлер Федеративної Республіки Німеччини (1998-2005).
Але такі заяви екс-канцлера Німеччини не збігаються із думкою нинішнього керівництва багатьох країни Євроспілки та думкою громадян в Європі. Люди в ЄС скептично ставляться до нових кандидатів на вступ. 54-й прем’єр Італії, який в своїй країні запам’ятався не популярними, але дуже потрібними для країни реформами, має наступні аргументи на користь розширення Європи.
«Я думаю, що ми і французи, італійці,іспанці маємо якомога менше користуватися словом солідарність. Приєднання нових країн – це не обов’язково жест солідарності, це усвідомлення свого інтересу і користі від такого розширення. Мова не лише про моральні аспекти щедрості, а прагматичні баланси інтересів», – відповів Маріо Монті, 54-й прем’єр-міністр Італії (2011-2013).
«Коли я кажу Європа, я не маю на увазі лише тих, хто є в ЄС, і Україна і Туреччина. Європа – це не набір кордонів, це ідея, і до цієї ідеї можуть долучитися багато хто», – висловився Домінік Стросс-Кан, директор-розпорядник МВФ (2007-2011).
Усі ці палкі ідеї об’єднання дещо «остудив» присутній в залі головний перемовник Туреччини з євроінтеграції. Егмені Багіш нагадав про те, що його країна вже досить довго і поки безуспішно намагається стати частиною об’єднаної Європи.
«Зростання значить, що ваші забобони треба відставити і молоді країни як Україна і Туреччина мають бути членами і партнерами цього найбільшого мирного об’єднання. Ми з 59 року намагаємось стати членом ЄС. Я думаю, це треба десь в рекорд Гіннеса записати, ми не покладаючи рук працюємо, реформуємось чекаємо їх, щоб вони побачили нас такими як ми є», – зауважив Егмені Багіш, міністр із питань ЄС , головний перемовник Туреччини.
EuropianLav2.JPG
Аби зрозуміти, як багато зробив Стамбул, щоби стати частиною ЄС, і чому ніяк йому цей крок не вдається, «Вікна» побували обабіч Босфору – азійському та європейському. Чому об’єднана Європа боїться обіймів Стамбула?
Країна, яка територіально знаходиться і в Азії, і в Європі, вже понад півстоліття стоїть на порозі Євросоюзу і більше 10 років є офіційним кандидатом на членство. Але чим далі, тим більше турків не вірять у те, що такий «цивільний шлюб» може перерости у щось більше.
Мухтерем добре знає що таке Євроспілка, бо там має бізнеспартнерів, і там же знайшов собі дружину. Фунда народилася й виросла в Німецькому містечку Ебербаху в родині турків-іммігрантів. Останні 8 років живе у Стамбулі, з чоловіком виховують сина і доньку. 
Нісан та Атакан – громадяни Німеччини, яка найменше хоче бачити Туреччину в Євроспілці. На книжкових полицях у них література німецькою, фото батьків у Парижі та зображення Ататюрка, так само мирно співіснують прапорці обох країн. Кілька разів на рік вони з дітьми їдуть до родичів у Німеччину. Фунда згадує, як звикала до переїзду.
EuropianLav3.JPG
«В Німеччині в 23 роки я вже була помічником адвоката. Та коли приїхала сюди, Мухтерем сказав, що його дружина не буде працювати. Втім через півроку без роботи я так засумувала і так допекла чоловіка своєю нудьгою, що він сказав, ок, іди щось роби», – розповіла домогосподиня Фунда Ізгі.
В їхній родині до Євроінтергації ставляться спокійно. 
«Питання нашого вступу в ЄС дуже часто обговорюють, але досі це лише слова, до нас досі багато претензій, і головна, про яку не говорять вголос, це наша релігія», – каже домогосподиня Фунда Ізгі.
Щодня мільйони турків перепливають протоку Босфор, яка з’єднує Чорне та Мармурове моря, і розділяє європейську та азійську сторону Стамбула. Мухтерем щодня переїздить через протоку в індустріальний район Стамбула на європейській частині міста.
Тут у нього невеличкий цех з переробки алюмінію. Щомісяця 11 робітників переробляють метал з України, Росії і Туреччини, готові напівфабрикати відправляють до Європи. Щомісяця майже 40 тонн таких алюмінієвих листів купують для виробництва посуду греки. 
«Ось з цих листів, які розкатують до певних розмірів, з них потім виріжемо кола, і в такому вигляді їх у нас замовляють, а те що відріжеться знову на переплавку», – пояснює Мухтерем Ізгі, власник компанії з переробляння алюмінію.
EuropianLav4.JPG
Зарплатня у них від тисячі до двох лір, це приблизно 500 доларів, за таку роботу в ЄС вони отримували б більше.
«Мене часто запитують, якою мовою я бачу сни, і яку країну я більше люблю. Відповідаю, що обома. Не такий великий як і раніше, бо зараз живучи тут, я розумію, що і тут можна жити, а там просто інша країна, і життя там з кожним днем стає все складніше», – відповідає Мухтерем Ізгі, власник компанії з переробляння алюмінію.
У них нема паспортного контролю, вони живуть так як хочуть, не втручаються у внутрішній простір одне одного і надзвичайно організовані.
Бачачи такий поступ Туреччини, виникає питання до європейських політиків, а чи не доведеться так само довго Україні стояти у черзі до ЄС. Але і Маріо Монті, і Герхард Шредер, і Домінік Стросс-Кан зійшлися в тому, що ближчі 20 років шанси на вступ є, але це вже буде зовсім інша Європа.
«Через 20 років світ буде настільки багатополярний і я навіть не впевнений, що ЄС існуватиме, але якщо існуватиме, то включатиме в себе усі країни, які досі лишаються за кордонами. І не можна буде намалювати карту Європи без Туреччини і України», – відповів Домінік Стросс-Кан, директор-розпорядник МВФ (2007-2011).
«Якщо ми хочемо грати на тому ж рівні, як реформовані США та енергійна Азія, нам треба розширитись , може навіть так, щоб прийняти до себе навіть Росію, як асоційованого члена», – порадив Герхард Шредер, канцлер Федеративної Республіки Німеччини (1998-2005).