PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9InZpa25hLnN0Yi51YSIgc3JjPSIvL3BsYXllci52ZXJ0YW1lZGlhLmNvbS9vdXRzdHJlYW0tdW5pdC8yLjAxL291dHN0cmVhbS11bml0Lm1pbi5qcyI+PC9zY3JpcHQ+

В Ялті впливові політики обговорювали, як розширити Європу

21.09.2013

Video: В Ялті впливові політики обговорювали, як розширити Європу

Вікна 18:00

Як розширити Європу – ще одна гаряча тема, на яку говорили впливові європейські політики. Ще 70 років тому об’єднана Європа була лише мрією. Та сьогодні 28 народів, які продовж століть ворогували між собою, довели, що можуть спільно жити і працювати. Нині, за часів економічної кризи вони активно дискутують, чи запрошувати до себе ще сусідів? Які вигоди можна дістати від цього, а які складнощі. 
Екс-прем’єр Італії Маріо Монті, колишній канцлер Німеччини Гергард Шредер та колишній розпорядник МВФ Домінік Стросс-Кан – усі майже одностайно заявили, що об’єднана Європа має стати… ще більшою. 
«Коли об’єднували Європу, тоді це треба було для того, щоб мати мир після 2-ї світової, сьогодні молоді вже не досить, вони і так його мають, тому вам треба інша причина для об’єднаної Європи. Якщо ми хочемо грати на тому ж рівні, як реформовані США та енергійна Азія, нам треба розширитись , може навіть так, щоб прийняти до себе навіть Росію як асоційовану членкиню», – сказав Гергард Шредер, канцлер федеративної республіки Німеччини (1998-2005).
Але такі заяви екс-канцлера Німеччини не збігаються із думкою нинішнього керівництва багатьох країни Євроспілки та думкою громадян в Європі. Люди в ЄС скептично ставляться до нових кандидатів на вступ. 54-й прем’єр Італії, який в своїй країні запам’ятався не популярними, але дуже потрібними для країни реформами,  має наступні аргументи на користь розширення Європи. 
«Я гадаю, що ми і французи, італійці, іспанці маємо якомога менше користуватися словом солідарність, приєднання нових країн це не обов’язково жест солідарності – це усвідомлення свого інтересу і користі від такого розширення, мова не лише про моральні аспекти щедрості, а прагматичні баланси інтересів», – відповів Маріо Монті, 54-й прем’єр-міністр Італії (2011-2013).
За словами Маріо Монті зараз треба створювати великі коаліції, оскільки саме зараз треба впроваджувати болючі економічні рішення, а в коаліції це тягар, тоді тягар лягає на ширші плечі. 
«У нас є гігантська політична морока – дедалі більший ступінь популізму, взаємні звинувачення між півднем і північчю, країнами деякими іншими і на мій погляд, політичні лідери мають припинити перебирати на себе роботу їхніх міністрів фінансів, і думати над тим, як зробити Європу стабільнішою», – додав Маріо Монті, 54-й прем’єр-міністр Італії (2011-2013).
«Коли я кажу Європа, я не маю на увазі лише тих, хто є в ЄС, а й Україну і Туреччину. Європа – це не набір кордонів, це ідея, і до цієї ідеї може долучитися багато хто», – сказав Домінік Стросс-Кан, директор-розпорядник МВФ (2007-2011).
Усі ці палкі ідеї об’єднання дещо «остудив» присутній в залі головний перемовник Туреччини з євроінтеграції. Егмені Багіш нагадав про те, що його країна вже досить довго і поки безуспішно намагається стати частиною об’єднаної Європи. 
«Зростання значить, що ваші забобони треба відставити і молоді країни, як Україна і Туреччина, мають бути членами і партнерами цього найбільшого мирного об’єднання. Ми з 59 року намагаємось стати членом ЄС. Я думаю, це треба десь в рекорд Гіннеса записати, ми не покладаючи рук працюємо, реформуємось чекаємо їх, щоб вони побачили нас такими як ми є», – зазначив Егмені Багіш, міністр із питань ЄС, головний перемовник Туреччини.